Vaaran Palkki wybudował nową fabrykę belek drewnianych. Kiilto od samego początku brało udział w tworzeniu nowej fabryki.
Grupa Vaara rozszerzyła swoją działalność, budując w Finlandii fabrykę belek, która służy budowniczym domów.Vaara Group, rodzinna firma o długiej historii, posiadała już firmę leśną i tartak, i jest znana przede wszystkim z malowanych okładzin zewnętrznych. „Fabryka belek była dla nas kolejnym, naturalnym krokiem.Dzięki niemu możemy jeszcze bardziej zwiększyć stopień obróbki drewna, zwłaszcza sosny”, mówi dyrektor generalny Vaaran Palkki, Janne Vaara.
Więź, która trzyma
Vaaran Palkki ściśle współpracuje z Kiilto.Nieosiadające bale wymagają nie tylko mocnego drewna, ale także kleju, aby utrzymać elementy bala razem. „Kiedy klej jest używany do tworzenia drewna konstrukcyjnego, kleje mają dokładne certyfikaty i wymagania jakościowe”, mówi Juha Rinne, kierownik ds. rozwiązań w Kiilto.
„Wspólnie ze specjalistami z Vaara znaleźliśmy rozwiązania, które im odpowiadały.Wybierając klej, musimy wziąć pod uwagę na przykład czasy otwarcia i czas prasy” – dodaje Henri Ahonen, kierownik regionalny w Kiilto. W fabryce belek stosowane są dwa kleje, a w zależności od miejsca w fabryce elementy są łączone różnie. „W połączeniach na mikrowczepy elementy bala wydłużają się.W przypadku klejenia bocznego elementy są sklejane ze sobą na wąskich bokach.W przypadku klejenia lamelowego szersze boki są sklejane ze sobą”, mówi Vaara. Kiilto zapewniło też szkolenie personelu fabryki Vaaran Palkki, z technologii klejenia elementów belek. Szkolenie obejmowało prawidłowe stosowanie klejów, urządzeń do klejenia, kwestie bezpieczeństwa chemicznego – i, co ważne, korzystanie z urządzeń do kontroli jakości.
„W kontroli jakości analizowaliśmy próbki testowe pobrane z linii produkcyjnej w laboratorium.Próbki testowe są zwilżane metodami ciśnieniowymi, a następnie suszone.Następnie dowiadujemy się, czy ta operacja wpłynęła na klejenie”, mówi Janne Vaara. Jest bardzo zadowolony ze współpracy z Kiilto. „Eksperci Kiilto są łatwo dostępni, jeśli potrzebujemy porady lub wskazówek.W razie potrzeby mogą również szybko dotrzeć na miejsce”. Domy z drewna buduje się coraz częściej a Fabryka belek Vaaran Palkki może pochwalić się dobrym początkiem, a przyszłość również wygląda obiecująco. „Wzrosło ogólnie budownictwo drewniane, ale w szczególności budownictwo z bali, o około 10 procent rocznie” – mówi z uśmiechem prezes. Uważa, że można to wytłumaczyć względami środowiskowymi: wykorzystanie drewna zmniejsza ślad węglowy, a węgiel utajony w konstrukcjach pozostaje tam przez długi czas. „Domy z bali są również znane z dobrego powietrza w pomieszczeniach”, mówi Janne Vaara.