Wieloletni Klient KIILTO firma PPUH TRAK Sp. z o.o. z Garbatki Długiej obchodzi w tym roku swoje 30-lecie. Kiilto Polska ma w swojej szerokiej ofercie klejów dla przemysłu, także kleje do drewna, przeznaczone do bardzo różnych zastosowań, które dystrybuuje na terenie całej Polski. Jak wykorzystuje je firma TRAK – o tym w dalszej części artykułu.
Właściciel firmy TRAK Pan Tomasz Kwaśnik, postanowił zająć się przed laty produkcją drzewną ze względu na to, że pochodzi z rejonu Puszczy Kozienickiej i był to dla Niego naturalny wybór. Filia zakładu TRAK mieści się w Jadwinowie. W zakładach produkowane są wyroby tartaczne świeżo cięte i suszone, kantówka okienna oraz drzwiowa, deska tarasowa, boazeria, deski szalunkowe, pellet drewniany, kora drzewna i drewno opałowe.
„Dzięki bogatemu i nowoczesnemu parkowi maszynowemu, jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom klientów w zakresie ilości i wysokiej jakości produktów” – mówi Dawid Kwaśnik, syn Właściciela współprowadzący zakład.
Druga firma założona w 2020 r. przez p. Dawida Kwaśnika i p. Mariolę Kwaśnik-Styczyńską TMD WOOD, specjalizuje się w produkcji asortymentu z drewna klejonego, w tym także płyt klejonych.
Firmy te realizują zamówienia standardowe ze stałej oferty oraz nietypowe np. w zakresie wymiarów, gatunku drewna, czy kształtów. Jako surowiec wykorzystywane jest drewno certyfikowane sosnowe, dąb, buk i olcha. Roczny przerób to ponad 60 tys. metrów sześciennych kłody okrągłej. Miesięcznie produkowane jest 1550 m3 drewna sosnowego na kantówkę okienną, 130 m3 surowca bukowego na ościeżnice drzwiowe i 110 m3 drewna dębowego na kantówkę. Miesięcznie powstaje też 2500 ton pelletu, przerabiane jest 300 m3 surowca na tarcicę i łaty, kontrłaty mokre, elementy palet, krokwie itp. oraz elementy strugane takie jak boazerie i szalówka. Obecnie aż 80% produkowanych wyrobów jest sprzedawanych na rynek europejski, poza Polskę.
Właściciele firm TRAK i TMD WOOD stale inwestują w hale i park maszynowy, by móc rozwijać asortyment produktów z drewna. „Ostatnio zakupiona została linia produkcyjna wykorzystująca nową technikę precyzyjnego łączenia, umożliwi to produkcję elementów drewnianych z płyt klejonych i później konstrukcji stolarki budowlanej, schodów z wysokiej jakości drewna o podwyższonej trwałości, bez wad i w postaci przypominającej materiał lity” tłumaczy Mariola Kwaśnik-Styczyńska. Spółka TMD WOOD zatrudnia 30 osób. „Obecnie trwają prace w zakupionej kilka lat temu hali w Garbatce-Letnisko, którą też dostosowujemy do naszej produkcji i wyposażamy w rozwiązania dla zaawansowanej produkcji” – dodaje Marcin Styczyński, który zarządza firmą TMD WOOD. „Chcemy zaproponować kompleksową ofertę produktów potrzebnych przy budowie i wykończeniu domów, dostarczając podstawowy budulec, produkty stolarki otworowej, elementy wykończeniowe program schodów i blaty o szerokim zastosowaniu” – wyjaśnia z kolei Mariola Kwaśnik-Styczyńska.
W firmie TRAK – surowiec w postaci kłód – podlega dalszym etapom produkcji, czyli segregowaniu, okorowywaniu, przecieraniu na tarcicę, suszeniu, struganiu, optymalizacji i klejeniu wynikiem czego otrzymuje się materiał zwany klejonką.
Firma TMD WOOD zajmuje się klejeniem drewna, profilowaniem listew o szerokim zastosowaniu oraz sprzedażą końcowych produktów z drewna.
O KLEJENIU DREWNA
Tak dynamiczny rozwój segmentu działalności – klejenia drewna – nie byłby możliwy bez zapewnienia najwyższej jakości wytwarzanych elementów, za którą ceni firmę powiększające się grono zadowolonych klientów. Na uzyskanie wysokiej jakości elementów klejonych kluczowy wpływ miała jakość stosowanych klejów. Kierownik produkcji podkreśla, znalezienie odpowiedniego dostawcy klejów zajęło firmie kilka dobrych lat.
„Wydawać by się mogło, że oferentów klejów na rynku jest bardzo wielu i ze znalezieniem odpowiadającego nam produktu nie powinniśmy mieć problemów” – komentuje Marcin Styczyński. „Jednak większość klejów różnych firm, które przez lata testowaliśmy, nie spełniała naszych oczekiwań z uwagi na zbyt dużą gęstość, która powodowała zapychanie się dysz maszyn – zwłaszcza czopiarki i w konsekwencji częste przestoje na produkcji potrzebne na ich wyczyszczenie. Natomiast około 7 lat temu poznaliśmy ofertę fińskiej firmy Kiilto, która w 100 proc. sprostała naszym potrzebom i dlatego obecnie korzystamy z jej produktów, których w miesiącu używamy od 8 do 10 ton. Klej Kestokol D 4000 jest bardziej filtrowany, więc mikrocząsteczki nie zapychają dysz maszyn. Klej ten lepiej także rozprowadza się na elementach w czasie nakładania na dwuwalcowej nakładarce, z której korzystamy. Ponadto jest też bardzo ekonomiczny i wydajny”.
Chociaż czynników wpływających na finalną jakość wyrobów firm TRAK i TMD WOOD jest wiele, to na pewno jakość kleju jest jednym z tych decydujących – podsumowuje Marcin Styczyński. Kleje Kiilto zapewniają nam jakość i spokój, że nic z naszym produktem w użytkowaniu się nie stanie. Dzięki temu nie mamy także reklamacji ze strony naszych klientów.
„Wytwarzane przez nas fryzy, które stosowane są do produkcji drewna klejonego, zwłaszcza kantówki, muszą spełniać określone parametry, m.in. jakości i wilgotności, dlatego proces produkcji musi zachodzić w odpowiednich warunkach. Posiadamy halę produkcyjną, która umożliwia ich kontrolowanie przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych, negatywnie wpływających na surowiec. Następnie drewno w postaci fryzów łączone jest w listwy o długości do 6000 mm, dzięki nowoczesnym czopiarkom – mówi Mariola Kwaśnik-Styczyńska. Do tych prac wykorzystywana jest dwufrezarkowa linia do łączenia krótkiego drewna na miniwczepy, GRECON CombiPact (Weinig). Urządzenie posiada 6-metrową stację wstępnego łączenia i 6-metrową prasę dwukanałową z 12 cyklami na minutę. (…) „GRECON CombiPact jest elastyczną linią do łączenia drewna na miniwczepy i służy do wykonywania połączeń pionowych i poziomych” – mówi Sławomir Majewski z Weinig” Technologia ta zapewnia wysoką wydajność i elastyczność. Po ręcznym podaniu materiału cały proces łączenia przebiega automatycznie. Wszystkie komponenty linii CombiPact są do siebie optymalnie dobrane. Dzięki bardzo precyzyjnemu frezowaniu i dokładnemu dozowaniu kleju, osiągamy gotowy produkt w postaci listwy bez wzajemnych przesunięć, co pozwala zastosować minimalne naddatki przy późniejszej obróbce.(…) Zastosowano tu automatyczne dozowanie kleju.
W TMD WOOD zainstalowano też wysokowydajną prasę do klejenia płyty W-CZ PPT 5500 (…).
Również na tej maszynie zostały przeprowadzone testy produkcyjne z zastosowaniem kleju firmy KIILTO.
„Testowany produkt KESTOKOL D 300 HV spisał się bardzo dobrze podczas prób technicznych, wykazując bardzo dobre właściwości podczas nakładania kleju na lamele. Po procesie klejenia płyty zachowywały się bardzo stabilnie, co bardzo dobrze rokuje, aby kolejny produkt marki KIILTO wdrożyć do naszej produkcji.
TRAK i TMD WOOD rozwijają się według przyjętej strategii sprzedaży produktów o dużej wartości dodanej, produktów finalnych zamiast półproduktów.”
„Staramy się stale podnosić konkurencyjność i eliminować zbędne koszty na wszystkich etapach produkcji, a także uniezależniać się sukcesywnie od zewnętrznych usługodawców.” (…) – mówi właściciel Tomasz Kwaśnik. Planuje się też zakup linii lakierniczej. W wyniku stałych inwestycji udało się dwukrotnie zwiększyć produkcję i zdecydowano się na zakup w 2008 roku linii produkcji pelletu. Rozpoczęto produkcję produktów ekologicznych wykonywanych z trocin o bardzo wysokiej kaloryczności, coraz częściej wykorzystywanych w ciepłownictwie oraz energetyce, co pozwoliło firmie na ekonomiczniejsze wykorzystanie odpadów i wzrost przychodów. Obecnie pellet dostarczany jest odbiorcom hurtowym i kotłowniom domowym.
Firma chcąc podnieść konkurencyjność na rynku krajowym i międzynarodowym wdrożyła i uzyskała w 2007 roku certyfikat FSC, który posiada do dziś. (…).
*źródła:
- Kurier Drzewny Artykuł 05/2023, str.30,
- Mat. inf. z TRAK i TMD WOOD 2019 i 2023,
- Weinig – S.Majewski wg. art. Kurier Drzewny
- Mat. Kiilto