Isku przy produkcji mebli przeszło na biopochodny klej Kiilto Pro WRX 3070 firmy Kiilto o neutralnym pH. Nowy klej ma również bardzo niską zawartość formaldehydu. Zmiana kleju poprawiła jakość, produktywność i bezpieczeństwo procesu produkcyjnego Isku.
Fiński producent mebli Isku zaczął niedawno stosować biopochodny klej Kiilto Pro WRX 3070 firmy Kiilto, opracowany specjalnie dla przemysłu meblarskiego. Kleje PVAc klasy D3 są stosowane w przemyśle drzewnym do produkcji takich produktów jak drzwi, parkiety, blaty kuchenne i łazienkowe oraz regały.
Nowy klej WRX 3070 ma neutralne pH, dzięki czemu nie plami łączonego forniru drewnianego. Klej charakteryzuje się również niską zawartością formaldehydu, co oznacza bezpieczniejszą produkcję i większą odpowiedzialność w użytkowaniu produktu przez cały jego cykl życia.
„Odkąd przeszliśmy na nowy klej Kiilto, w produkcji nie zgłoszono ani jednego odchylenia w jakości spowodowanego odbarwieniem forniru. Dzięki nowemu klejowi znacznie wzrosła efektywność kosztowa procesu produkcyjnego” – mówi Antti Koljonen, kierownik ds. zakupów i sterowania w Isku.
Klej WRX 3070 nie odbarwia drewna
Głównym problemem w przemyśle meblarskim jest odbarwianie się forniru drewnianego spowodowane kwaśnym pH kleju i wynikająca z tego utrata drewna. Na przykład w przypadku oklein dębowych kwaśny klej może odbarwić klejoną powierzchnię, co powoduje konieczność wycofania tych produktów z produkcji. Koljonen twierdzi, że w przeszłości w produkcji Isku nie było tygodnia, w którym nie wykryto produktów przebarwionych przez klej.
„Drewno, jako materiał naturalny, jest nieprzewidywalne, jeśli chodzi o przebarwienia, a niektóre elementy są na nie bardziej podatne niż inne. Przebicie kleju – widoczne wnikanie kleju w powierzchnię forniru – zwykle widoczne jest dopiero na końcu procesu, np. podczas lakierowania stołu. Kiedy tak się dzieje, odbarwienie produktu wymaga czasu i zasobów w procesie produkcyjnym” – wyjaśnia Juha Rinne, menedżer ds. rozwiązań w Kiilto.
Ze względu na cienką okleinę, przebarwionego produktu nie można szlifować, obrabiać ani naprawiać, a jedynie powstają niepotrzebne odpady w procesie produkcyjnym.
„Klej WRX 3070 firmy Kiilto został opracowany, aby rozwiązać ten problem. Udało nam się zmniejszyć stopień wnikania kleju w okleinę poprzez modyfikację struktury kleju. Podczas opracowywania produktu udało nam się zoptymalizować wchłanianie i penetrację kleju bez uszczerbku dla jego innych właściwości” – mówi Jukka Jokela, kierownik ds. RDI w Kiilto.
Kleje z biokomponentami to zrównoważony wybór
Isku zaczęło używać nowego kleju z inicjatywy Kiilto. Pierwsze kroki w kierunku zmiany poczyniono około półtora roku temu.
„Ponieważ jest to prawdziwa innowacja, wiele czasu poświęcono na dopracowanie właściwości kleju. Oprócz innych właściwości chcieliśmy, aby klej był biopochodny, aby był także wyborem zrównoważonym dla klientów” – mówi Jokela.
„Klej o słabym zapachu, taki jak WRX 3070, który szybko wiąże i bez odbarwiania drewna i dodatkowo ma niską zawartość formaldehydu, jest wyjątkowy na rynku” – mówi Rinne.
Kiilto Pro WRX 3070 zawiera do 95% mniej formaldehydu niż powszechnie stosowane produkty klejące. Oznacza to, że WRX 3070 ma niższą zawartość formaldehydu niż np. jabłko.
„Zespół produkcyjny Isku jest bardzo zadowolony z nowego kleju i zwiększonego bezpieczeństwa, jakie zapewnia, albowiem zawsze lepiej jest, aby produkt nie zawierał prawie wcale formaldehydu” – podkreśla Koljonen.
Poprawa oszczędności energii i kosztów
Klej Kiilto Pro WRX 3070 charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem prasowania oraz nie wymaga wysokich temperatur podczas procesu klejenia. Niska temperatura to oszczędność energii, a skrócenie czasu prasowania i równomierność obróbki powierzchni sprawiają, że cały proces klejenia jest znacznie wydajniejszy. Szacuje się, że krótszy czas prasowania może zwiększyć wydajność produkcji średnio nawet o 20%.
„Tam, gdzie w przeszłości prasowaliśmy 500 blatów dziennie, dzięki nowemu klejowi możemy osiągnąć 600. Stanowi to znaczny wzrost wydajności produkcji” – mówi Rinne.
Innowacja – sukces za pierwszym razem
Współpraca Isku i Kiilto układała się znakomicie. Koljonen jest bardzo zadowolony, że Kiilto aktywnie informuje produkcję Isku o najnowszych innowacjach, które mogą sprawić, że produkcja będzie bardziej wydajna, bezpieczniejsza lub wyższej jakości.
„Czuję się zaszczycony, że Kiilto powiedział nam o tej najnowszej innowacji na wczesnym etapie jej rozwoju i zapytał, czy chcielibyśmy przetestować ją w produkcji. Nowy klej umożliwił znaczną redukcję odpadów”, mówi Koljonen.
„Produkcja przebiega sprawnie, jeśli robisz to dobrze za pierwszym razem”.