Innowacyjny proces dla zrównoważonego budownictwa i gospodarki obiegu zamkniętego

Budowanie gospodarki o obiegu zamkniętym wymaga nowych modeli biznesowych i holistycznego podejścia do życia materiału. Raija Polvinen, dyrektor ds. ekosystemu i Peter Forsberg, kierownik ds. badań i rozwoju, jakości i środowiska, poszukują innowacyjnych partnerów, którzy chcą długoterminowo współpracować w celu tworzenia zrównoważonych produktów i procesów w całym łańcuchu wartości.

Kiilto uruchomiło innowacyjny ekosystem SUPER Healthy Buildings, który może zmienić sposób, w jaki patrzymy na materiały budowlane i renowacje. Podczas wydarzenia Byggmaterialdagen w Sztokholmie Dyrektor ds. ekosystemu Kiilto, Raija Polvinen, opowiedziała o procesie innowacyjnym dotyczącym obiegu zamkniętego materiałów budowlanych oraz o tym, czego potrzeba, aby osiągnąć naprawdę zrównoważony cykl życia.

 Uruchomienie SUPER Healthy Buildings

Polvinen zaangażowała się w uruchomienie ekosystemu SUPER Healthy Buildings w krajach nordyckich i bałtyckich. – SUPER Zdrowe Budynki to nie produkt, który można sprzedać, ale raczej podejście. Ostatecznie koncepcja ma na celu współpracę między podmiotami w procesie budowlanym i łańcuchu wartości w celu stworzenia dobrego i zrównoważonego środowiska życia, wyjaśnia Raija Polvinen.

Nowy sposób na renowację

Raija wyjaśnia, co zaplanowano w ramach SUPER Healthy Buildings, demonstrując innowację Debonding on Demand. Jest to przełomowa technologia, która nie tylko umożliwia skuteczniejszą renowację łazienki, ale także może zmniejszyć emisję CO2 materiału. – Często remonty łazienek kojarzą nam się z kurzem, hałasem i znaczącym wpływem na środowisko, ale wcale nie musi tak być – mówi Polvinen. – Za pomocą mikrofal możemy poluzować klej, dzięki czemu płytka odpadnie, co umożliwi bardzo łatwy demontaż i możliwość recyklingu płytek – kontynuuje.

 Budowanie ekosystemów na rzecz obiegu zamkniętego

Kiilto podkreśla znaczenie ekosystemu, w którym różni uczestnicy mogą współpracować za pośrednictwem wspólnych platform, takich jak SUPER Healthy Buildings. – Chcemy zjednoczyć przemysł, środowisko akademickie, firmy developerskie i inne istotne podmioty. Razem możemy stworzyć zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym w branży budowlanej, mówi Polvinen.

Potrzebne są nowe modele biznesowe

Jednym z wyzwań stojących przed sektorem budowlanym i Kiilto jest przekonanie konsumentów i przemysłu do inwestowania w nowe technologie, takie jak usuwanie kleju na żądanie. Chociaż metoda ta może zrewolucjonizować proces renowacji, nadal istnieją przeszkody do pokonania. Inwestycja w nowy system może być nawet czterokrotnie wyższa niż w przypadku konwencjonalnych alternatyw. Osoba budująca łazienkę prawdopodobnie nie będzie już właścicielem nieruchomości, gdy nadejdzie czas remontu i wtedy inwestycja się zwróci. – Chodzi o wszystko, od tego, jak architekci organizują swoją pracę, po to, czy istnieje rynek, na którym ktoś dba o materiał z recyklingu. Należy wzmocnić cały łańcuch wartości. Jest wiele do zrobienia, ale bycie częścią tej transformacji jest bardzo ekscytujące, mówi Peter Forsberg, kierownik ds. badań i rozwoju, jakości i środowiska w Kiilto.

 To właśnie poprzez współpracę i budowanie zrównoważonych modeli biznesowych Kiilto ma nadzieję utorować drogę w kierunku bardziej zrównoważonego przemysłu budowlanego o obiegu zamkniętym. – Nawet jeśli będzie to wymagało czasu, to dotleni to cały proces innowacji. Jest potencjał do transformacji całej branży, jestem tego absolutnie pewna – podsumowuje Raija Polvinen.